Jūs esat šeit: Ziņas. Kā izvēlēties dzīvu Ziemassvētku eglīti?

Kā izvēlēties dzīvu Ziemassvētku eglīti?

E-pasts Drukāt PDF

Ja jūtaties nelāgi par to, ka jūsu svētku priekam, tiek nocirsts dzīvs kociņš, kas pēc dažām nedēļām beidz dzīvi atkritumu urnā, vai arī, ja esat pārliecināts zaļā dzīvesveida piekritējs, iespējams jūs Ziemassvētku priekam izvēlēsieties eglīti ar visam saknēm, lai pēc svētkiem to iestādītu atpakaļ zemē.  Taču, lai būtu drošs, ka eglīte turpinās labi justies jūsu mājās un pēc gadiem priecēs jūs arī dārzā, svarīgi ir izvēlēties veselīgu un pareizi iepodotu koku.

 

Iegādājoties dzīvu egli, ir iespējami divi varianti. Eglīte ar visam saknēm ir podā (konteinerā) – tā tajā ir audzēta, vai arī speciāli iestādīta. Otrs variants – egle ar visu sakņu sistēmu ir izrakta, un sakņu kamols kopā ar augsni ir ietīts džutas audumā un apņemts ar metāla stiepļu pinumu. Bet pirms dodieties Ziemassvētku eglītes meklējumos vēlreiz visu kārtīgi apsveriet.

1) Vispirms izdomājiet, kur un kad  jūs koku stādīsiet. Ņemiet vērā, ka atsevišķas koku sugas pieaugušas var sasniegt pat 30 m augstumu, tāpēc vietas izvēle ir svarīga, tāpat kā koka sugai atbilstoši augšanas apstākļi. Ja vēlaties eglīti aizvest uz laukiem vai kādam uzdāvināt, vienojaties par to, pirms esat kociņu iegādājies. Apzinieties to, ka mūsu klimatiskajos apstākļos, visticamāk, jūs eglīti uzreiz pēc svētkiem nevarēsiet iestādīt paliekošā vietā, tāpēc jums jānodrošina tās uzglabāšana un kopšana atbilstošos apstākļos līdz pavasarim. Atcerieties, ziemā koks ir aizmidzis un pielāgojies vēsumam, tāpēc siltās telpās nedrīkst tas pavadīt vairāk kā 7 dienas, jo citādi tas atsāks augs, bet vēlāk pārvietots ārpus telpām cietīs no sala – apsals pumpuri vai pat augs nosals pavisam. Tas jāņem vērā arī, ja iegādājaties eglīti vairākas nedēļas pirms svētkiem.  Būs jānodrošina tās glabāšana vēsākā vietā, līdz brīdim, kad nesīsiet to istabā rotāšanai. Neaizmirstiet arī to, ka eglīte ar saknēm un augsni svērs daudz vairāk, nekā nocirsta egle, tāpēc apsveriet iegādājamā koka lielumu un veidu, kā to pārvietosiet, lai nesavainotu sevi un augu.

2) Noskaidrojiet, kur varat šādu eglīti iegādāties. Izveidojiet savu kokaudzētavu, veikalu, dārza centru sarakstu un noskaidrojiet, vai viņi piedāvā Ziemassvētku eglītes podos. Painteresējaties vai eglīte ir podā augusi vai tajā iestādīta. Atceraties, ka zemē audzis koks var tikt izrakts un pārstādīts podā (konteinerā) vēlākais augusta beigās. Izraktas egles poda lielumam jābūt vismaz vainaga platumā, jo tik liela ir koka sakņu sistēma. Ja koks ir izraksts un ielikts podā ar apcirstām saknēm, tad tāds nebūs dzīvotājs. Izņēmums var būt “skolotie augi”, kuri ik pēc diviem  - četriem gadiem tiek pārstādīti, lai tiem veidotos kompakta sakņu sistēma.

Ja vēlaties lielāka izmēra egli ar izraktu sakņu kamolu,  uzziniet vai pārdevēji var piegādāt kociņu īsi pirms Ziemassvētkiem vai arī uzglabāt to, līdz jūs pēc tā ieradīsieties.  Ja jūs apmierina piedāvājums, dodaties pārbaudīt eglīšu stāvokli uz vietas.

3) Pārbaudiet iegādājamo eglīti. Pārbaudiet augsni podā. Tai jābūt irdenai un mitrai. Ja tā ir sausa, šeit eglīti nepērciet – iespējams  tā jau ir cietusi no nepareizas kopšanas, kau arī tas vēl nav redzams. Saudzīgi izceliet eglīti no poda un apskatiet tās sakņu sistēmu. Savlaicīgi iepodotai eglei saknes būs carvijušas augsni un tā no saknēm nenobirs.

Ja pērkat nepodotu egli ar sakņu komolu, pārbaudiet sakņu kamola iepakojuma stingrību. Saknēm jābūt cieši iepakotām kopā ar augsni audumā un apņemtām ar metāla stiepļu pinumu. Kokiem ar vaļēju sakņu kamolu ir maz iespēju izdzīvot.

Pārbaudiet skujas! Maigi pavelciet ar roku par zaru. Jūsu saujā vajadzētu palikt vien pāris skujām. Nepērciet kokus ar dzeltenām skujām. Viegli palociet zaru. Tam jābūt elastīgam, tas nedrīkst aizlūzt. Pārbaudiet vai kokam ir dzīvi pumpuri.

4) Pārdomājiet iegādājamā kociņa sugu un šķirni. Tam, protams, Ziemassvētkos nebūs lielas nozīmes, bet tas būs svarīgi, kad vēlāk stādīsiet koku. Tam ir jāiederas izvēlētajā vietā un kopējā ainavā, un jums jābūt iespējai nodrošināt tam atbilstošus augšanas apstākļus.

5) Rūpīgi izvērtējiet nocenotas eglītes iegādi, it īpaši tad, ja pērkat no nezināma pārdevēja! Ja vēlaties ietaupīt, labāk nopērciet cirstu eglīti, nekā eglīti, kas vēlāk izrādīsies miris kociņš, kas iebāzts podā. Protams, ja esat izlēmis iegādāties eglīti tieši Ziemassvētku priekšvakarā, ļoti ticams, ka varēsiet to nopirkt ar lielām atlaidēm, tomēr izvēloties eglīti, ievērojet iepriekšminēto – pārbaudiet eglītes saknes, augsni, skujas, zarus un pumpurus.

6) Rūpējaties par savu Ziemassvētku kociņu, kad pārvedīsiet to mājās. Tam ir ļoti  liela nozīme, lai koks jūs priecētu vēl daudzus gadu desmitus pēc svētkiem.

Lasiet arī

Kā rūpēties par Ziemassvētku eglīti?

Kas īsti ir Ziemassvētku eglīte?

Skatīties arhīvā

Ziemassvētku eglīte podā - mode?